Powiat Tomaszowski, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim

konkurs ofert : „Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej ..

Zarząd Powiatu w Tomaszowie Lubelskim ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego pn.:

„Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego w 2025 roku”

  1. Rodzaj zadania.
  1. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie organizacji pozarządowej/ych prowadzącej/ych działalność pożytku publicznego, której/ych  zadaniem będzie prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (łącznie dwa punkty) oraz edukacja prawna.
  2. W ramach prowadzenia punktów organizacja pozarządowa zobowiązana jest  do:
  3. udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w zakresie, o którym mowa w art. 3 ustawy,
  4. świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, o którym mowa w art. 3a ustawy,
  5. prowadzenia edukacji prawnej w wymiarze co najmniej jednego zadania na rok na każdy punkt, w szczególności w formach, o których mowa w art. 3b ust. 2 ustawy.         
  6. prowadzenie nieodpłatnej mediacji, o której mowa w art. 4a ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
  7. W otwartym konkursie ofert mogą być składane oferty na powierzenie prowadzenia punktu z przeznaczeniem na:
  8. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej (1 punkt),
  9. świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (1 punkt) lub
  10. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa (2 punkty).
  11. Wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert podmiot prowadzący w 2025 roku punkty NPP na terenie Powiatu Tomaszowskiego zobowiązany będzie do realizowania zadania zgodnie z przepisami ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz umową zawartą z Powiatem Tomaszowskim.
  1. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania. 

Na realizację zadania pn.: „Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej,                                 nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizację zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego w 2025 roku” planuje się przeznaczyć dotację w wysokości 133 311,36 złotych (słownie: sto trzydzieści trzy tysiące trzysta jedenaście złotych trzydzieści sześć groszy) za prowadzenie 2 punktów nieodpłatnej pomowcy prawnej (za prowadzenie jednego punktu odpowiednio – 66 655,68 zł) oraz łącznie 6.592 zł ( sześć tysięcy pięćset dziewięćdziesiąt dwa złote) na edukację prawną.

  1. Zasady przyznania dotacji.
  1. Zasady przyznania dotacji na realizację przedmiotowego zadania określają przepisy:
  2. ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945 z późn. zm), zwanej dalej: ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej;
  3. ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491), zwanej dalej ustawą o działalności pożytku publicznego;
  4. ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 z późn. zm.);
  5. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości kwoty bazowej w 2025 r. (Dz. U. 2024 poz.1324).
  6. Dotacja przyznana organizacji pozarządowej zostanie jej przekazana po zawarciu umowy na wykonanie zadania publicznego, na warunkach w niej określonych, w równych 12-miesięcznych ratach.
  7. Ramowy wzór umowy określa rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert  i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. 2018 r., poz. 2057 – zał. nr 3 do rozporządzenia, a  nr 1 do  niniejszego ogłoszenia).  

 

IV. Terminy i warunki realizacji zadania.

  1. Zadania objęte konkursem winny być zrealizowane w terminie od dnia 1 stycznia                     2025 roku do dnia 31 grudnia 2025 roku w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej                         i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiegousytuowanych na terenie powiatu tomaszowskiego, zgodnie ze szczegółowymi warunkami realizacji zadania, które określone zostaną w umowie.
  2. Zadania winny być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową oraz obowiązującymi standardami i przepisami w zakresie opisanym w ofercie.
  3. Organizacja pozarządowa jest zobowiązana do wykonywania działań z zakresu edukacji prawnej zgodnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, w wymiarze co najmniej jednego zadania na rok na każdy punkt. W trakcie roku dopuszcza się możliwość wprowadzenia zmian do zaproponowanych przez organizację działań w zakresie edukacji prawnej  w zależności od rozpoznanych potrzeb.
  4. Organizacja pozarządowa zapewnia udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na zasadach określonych w art. 4 ust. 1 – 3 , art. 4a, art. 5,art. 7 oraz art. 8 ust. 2-13 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, a także aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
  5. Osoby realizujące bezpośrednio zadania muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tym zakresie, zgodnie art. 5 oraz art. 11 ust. 3 (w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej),  art. 11 ust. 3a (w zakresie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego) lub art. 4a ust. 5 i 6 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.
  6. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie w punkcie podczas dyżuru trwającego 4 godziny dziennie, z wyłączeniem dni, o których mowa w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r, poz. 1920).
  7. W ramach dyżuru nie określa się z góry podziału czasu na prowadzenie nieodpłatnej mediacji w zakresie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Nieodpłatna mediacja prowadzona będzie przez mediatora w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego  przez  osoby uprawnione, przy czym każdorazowe spotkanie z mediatorem podczas dyżuru nie może przekroczyć połowy czasu trwania dyżuru. Szczegółowy sposób organizowania i przeprowadzania mediacji zostanie określony w umowie na realizację zadania.
  8. Zarząd Powiatu zastrzega sobie możliwość wydłużenia dyżurów do 5 godzin dziennie na zasadach zapisanych w art. 8 ust. 6 i 7 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Wydłużenie czasu trwania dyżuru nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zadania w danym roku.
  9. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2023 r. poz. 20), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, przy czym nie powoduje to zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zadania w danym roku.
  10. W przypadku, gdy w otwartym konkursie ofert nie wpłynie żadna oferta na prowadzenie punktu przeznaczonego na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, albo żadna ze złożonych ofert nie spełni wymogów konkursu w części dotyczącej świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, organizacji pozarządowej powierzone zostanie prowadzenie wszystkich  punktów z przeznaczeniem na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej.
  11. Zleceniobiorca zobowiązany jest do złożenia sprawozdania z wykonania zadania publicznego według wzoru określonego rozporządzeniem.
  12. Szczegółowe warunki realizacji zadania określa umowa.

V.  Termin i warunki składania ofert

  1. Oferty należy przysyłać lub składać osobiście 

    w terminie do dnia 1 listopada 2024 roku,  w godzinach pracy urzędu  (decyduje data wpływu do Urzędu, a nie data stempla pocztowego).

     w wersji papierowej na adres:

      Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim

      ul. Lwowska 68

      22-600 Tomaszów Lubelski

      Sekretariat, piętro I, pokój nr 30

      z dopiskiem, w zależności od zakresu (składających się na realizację zadania publicznego) zadań ujętychw ofercie:

„KONKURS – nieodpłatna pomoc prawna 2025”,

„KONKURS – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie 2025”,

„KONKURS – nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne  poradnictwo obywatelskie 2025”.        

2.  Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnie z wzorem określonym w zał. nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. 2018 r., poz. 2057) (zał. nr 1 do rozporządzenia, a nr 2 do niniejszego ogłoszenia).

Oferta musi być sporządzona w formie pisemnej, w języku polskim, musi być kompletna, wypełniona czytelnie, opatrzona czytelnym/mi podpisem/mi przez osobę/y, które zgodnie z postanowieniami własnego statutu lub innego dokumentusą uprawnione do reprezentowania podmiotu i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych oraz zawierania umów.

  • O realizację zadań pn.: Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej,                                   nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizację zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego w 2023 rokumogą ubiegać się organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego w zakresie, o którym mowa   w art. 4 ust. 1 pkt 1b i/lub 22 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego, prowadzące działalność statutową w zakresie zadań będących przedmiotem konkursu, jednocześnie wpisane na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów na obszarze województwa lubelskiego prowadzoną przez Wojewodę Lubelskiego.
  • Oferta powinna wskazywać wprost osoby, które będą świadczyły nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, mediację na terenie powiatu tomaszowskiego (maksymalnie 5 osób do jednego punktu).
  • O powierzenie prowadzenia punktu nie może ubiegać się organizacja pozarządowa, która w okresie dwóch lat poprzedzających przystąpienie do otwartego konkursu ofert, nie rozliczyła się z dotacji przyznanej na wykonanie zadania publicznego lub wykorzystała dotację niezgodnie z celem jej przyznania, jak również ta organizacja pozarządowa, z którą starosta rozwiązał umowę. Termin dwóch lat biegnie od dnia rozliczenia się z dotacji i zwrotu nienależnych środków wraz z odsetkami  albo rozwiązania umowy.
  • W ofercie organizacja powinna przedstawić swoje propozycje działań w zakresie edukacji prawnej i związane z tym koszty w ramach przewidzianych na ten cel środków.
  • Jeżeli organizacja pozarządowa przewiduje dyżury o określonej specjalizacji, zobowiązana jest do określenia tego w ofercie.
  • Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
  • Do oferty należy dołączyć następujące dokumenty:
  • kopia aktualnego statutu lub innego dokumentu zawierającego informacje o zakresie działalności podmiotu oraz wskazującego organy uprawnione do reprezentowania;
  • kopia aktualnego odpisu z właściwego rejestru;
  • sprawozdanie z prowadzonej działalności: merytoryczne i finansowe za rok ubiegły, podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu;
  • w przypadku, gdy oferta podpisana jest przez inne osoby niż wskazane w aktualnym odpisie potwierdzającym wpis do właściwej ewidencji lub rejestru należy dołączyć stosowne pełnomocnictwa lub upoważnienia;
  • kserokopię decyzji Wojewody Lubelskiego o wpisaniu na listę organizacji pozarządowych, uprawnionych do prowadzenia punktów  na obszarze województwa lubelskiego ze wskazaniem zakresu udzielania pomocy, tj. czy świadczy nieodpłatną pomoc prawną, czy świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, czy prowadzi nieodpłatna mediację (poświadczona za zgodność z oryginałem);
  • imienny wykaz adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, osób                          o których mowa w art. 11 ust. 3  lub doradców oraz mediatorów, o których mowa w art. 4 a ust 6 wymienionej ustawy (maksymalnie 5 osób do jednego punktu), z którymi organizacja zawarła umowy o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub prowadzenie nieodpłatnej mediacji wraz z dokumentami potwierdzającymi zawarcie w/w umów, dokumentami potwierdzającymi uprawnienia w/w osób oraz ich doświadczenie w udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub prowadzeniu nieodpłatnej mediacji, przy czym muszą to być osoby zgłoszone również do Wojewody Lubelskiego zgodnie z art. 11d ust. 8 pkt 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej;
  • oświadczenie o zapewnieniu zastępstwa w przypadku wystąpienia przeszkody w realizacji zadania. Osoby zastępujące również muszą być wymienione na liście osób przekazanych Wojewodzie przez organizacje pozarządowe.
  • dokument opisujący standardy obsługi i wewnętrzny system kontroli jakości.
  • Składana oferta oraz dokumenty poświadczające spełnianie warunków udziału w konkursie powinny być podpisane przez osobę/osoby reprezentujące organizację pozarządową. Kopie dokumentów dla swej ważności muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem, opatrzone datą oraz podpisami uprawnionych statutowo bądź upoważnionych w tym celu osób (w przypadku braku pieczęci imiennych wymagane jest złożenie czytelnych podpisów).
  • Organizacja pozarządowa, w ramach oferty może przedstawić dodatkowo porozumienia o wolontariacie zawarte z osobami, które będą wykonywały świadczenia w ramach prowadzonego punktu, w tym służyły asystą osobom mającym trudności w samodzielnej realizacji porady, w szczególności z powodu niepełnosprawności, podeszłego wieku albo innych okoliczności życiowych.
  • Rozpatrywane będą tylko oferty kompletne i poprawnie przygotowane, złożone zgodnie z wzorem określonym w zał. nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań  z wykonania tych zadań (Dz. U. 2018 r., poz. 2057), w terminie określonym w ogłoszeniu konkursowym.
  • Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej.
  • Z organizacją wyłonioną w konkursie zostanie podpisana umowa, w której zostaną określone szczegółowe warunki realizacji zadania oraz sposób finansowania                              i rozliczenia się  z przyznanej dotacji.

VI.  Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert oraz termin dokonania wyboru

  1. Złożone oferty będą podlegały ocenie formalnej i ocenie merytorycznej. Oferty nie spełniające wymagań formalnych podlegają odrzuceniu bez poddawana ich ocenie merytorycznej. 
  2. Do oceny ofert złożonych na konkurs Zarząd Powiatu w Tomaszowie Lubelskim powoła Komisję, która dokona oceny ofert zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) , mając na względzie wybór oferty najlepiej służącej realizacji zadania. Rozstrzygniecie konkursu podaje się do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń, w BIP i na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim.
  3. Decyzję o wyborze ofert i o udzieleniu dotacji podejmie Zarząd Powiatu Tomaszowskiego w formie uchwały, biorąc pod uwagę opinię komisji konkursowej. Uchwała będzie podstawą do zawarcia z podmiotami, których oferty będą wybrane w konkursie, pisemnych umów szczegółowo określających warunki i termin realizacji zadania oraz sposób rozliczenia przyznanej dotacji. Do uchwały Zarządu Powiatu w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert nie stosuje się trybu odwoławczego.
  4. Oferty oraz załączniki do nich nie będą zwracane Oferentom.
  5. Umowy o powierzenie realizacji zadania podpisane zostaną bez zbędnej zwłoki  po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert.
  6. Zarząd Powiatu zastrzega sobie prawo odstąpienia od rozstrzygnięcia  konkursu ofert bez podania przyczyny.
  7. Odrzuceniu z przyczyn formalnych podlegają oferty złożone niezgodnie z niniejszym ogłoszeniem w szczególności:
  8. złożone przez podmioty nieuprawnione, lub podpisane przez osoby nieuprawnione,
  9. złożone w formie nie odpowiadającej wzorowi wskazanemu w ogłoszeniu, lub nieprawidłowo wypełnione,
  10. złożone po upływie wyznaczonego terminu,
  11. niekompletne, w tym do których nie załączono wymaganych załączników, lub załączono dokumenty nie podpisane lub niewłaściwie podpisane, kopie niepotwierdzone za zgodność z oryginałem a także w których załączone dokumenty są nieczytelne lub budzą wątpliwości,
  12. których termin realizacji zadania jest inny niż w ogłoszeniu, 
  13. dotyczące zadania, które nie jest objęte celami statutowymi organizacji składającej ofertę, lub dotyczące zadania nieujętego w niniejszym ogłoszeniu konkursowym
  14. zawierające błędy w kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w których kwota finansowania przekracza wysokość środków przeznaczonych na powierzenie zadania,
  15. oferty organizacji, które w poprzednich dwóch latach nie rozliczyły otrzymanych dotacji,
  16. Ocena merytoryczna obejmuje następujące kryteria:
  17. merytoryczne (stopień, w jakim oferta odpowiada warunkom realizacji zadania) – ocena do 15 pkt;
  18.  proponowana jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego będą realizować zadanie publiczne – ocena do 10 pkt;
  19. ocena wkładu rzeczowego, osobowego, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków  – ocena do 10 pkt;
  20. dotychczasowe doświadczenie w realizacji zadań podobnego typu – ocena do 5 pkt;
  21. ocena dotychczasowej współpracy z administracją publiczną, rzetelne oraz terminowe wykonywanie i rozliczanie zadań zleconych w ubiegłych latach – ocena do 5 pkt;
  22. ocena kalkulacji kosztów realizacji zadania – ocena do 5 pkt;
  23. ocena możliwości realizacji zadania przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego – ocena do 5 pkt.
  24. Po zsumowaniu punktów Komisja może wybrać więcej niż jedną ofertę. Ze swoich prac Komisja sporządza protokół, który przedkładany jest Zarządowi Powiatu w Tomaszowie Lubelskim.
  25.  Zarząd Powiatu w Tomaszowie Lubelskim dokona wyboru oferty/ofert w terminie do 30 listopada 2024r.

VII.      Informacja o realizacji zadania w latach 2017, 2018,  2019, 2020, 2021, 2022,  2023 i 2024.

Na realizację zadania publicznego związanego z nieodpłatną pomocą prawną  i edukacją prawną świadczoną przez organizację pozarządową wyłonioną  w trybie otwartego konkursu ofert Powiat Tomaszowski przyznał dotacje w poszczególnych latach w wysokości  odpowiednio: 60 725,88 zł, 60 725,88 zł , 128 040,00 zł. i 126 060,00 zł. 126 060,00zł. 126 060,00zł. 126 060,00 zł. 128 047,92 zł.

 

  VIII. Informacja Administratora danych osobowych

  1. Administratorem danych osobowych jest Starosta Tomaszowski z siedzibą
    przy ul.  Lwowskiej 68 w Tomaszowie Lubelskim.
  2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – Panią Eweliną Kuma można uzyskać pisząc na adres Administratora lub e-mail: iodo@etomaszow.org.pl.
  3. Celem przetwarzania danych jest proces przeprowadzania otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego pn.: „Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizacji zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego
    w 2025 roku”.
  4. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
    27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
    z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej: RODO) w związku z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
  5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011r.
    w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych – przez 10 lat.
  6. Osobom fizycznym, których dane dotyczą przysługuje prawo do dostępu do swoich danych, prawo do uzyskania kopii tych danych, sprostowania danych, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, usunięcia danych oraz przenoszenia danych w przypadkach określonych w art. 15 – 22 RODO.
  7. Zainteresowanemu przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO (organem właściwym dla ww. skargi jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
  8. Podanie danych osobowych jest warunkiem niezbędnym do uczestniczenia
    w konkursie na realizację zadania publicznego pn.: „Prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz realizację zadań z zakresu edukacji prawnej na terenie powiatu tomaszowskiego
    w 2025 roku”.
Skip to content