Bezpieczne płatności kartą -ochrona Twoich finansóww cyberprzestrzeni

Wraz z postępem technologii, płatności kartą stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Choć są one wygodne i efektywne, bezpieczeństwo transakcji online i offline staje się priorytetem w dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym to co do zasady my jako użytkownicy jesteśmy najsłabszym ogniwem.

W miarę wzrostu zakupów online, konieczne jest zabezpieczenie transakcji przed potencjalnymi zagrożeniami. Należy zatem zwracać uwagę na podstawowe elementy takie jak korzystanie z bezpiecznych stron internetowych (o protokole HTTPS) znajdujące się po lewej stronie pola wyszukiwarki. Aby sprawdzić autentyczność strony internetowej należy zawsze kliknąć w kłódkę, lub pole “https” i sprawdzić szczegóły certyfikatu, takie jak jego ważność czy dane firmy.
Należy również uważać na strony „podobne”, czyli strony łudząco przypominające ekran do logowania, jednak w adresie strony internetowej znajdują się drobne literówki.
Zalecane jest również unikanie używania publicznych komputerów czy dostępów do publicznej sieci do dokonywania płatności. Korzystać z nich może każdy, kto w towarzystwie odpowiedniego urządzenia znajdzie się w ich zasięgu. Dane, których użyjemy w takim połączeniu, mogą zostać udostępnione osobą trzecim.
Istnieje też dużo możliwości zainfekowania telefonu lub komputera(np. zainstalowanie szkodliwego oprogramowania pod łatką aktualizacji programu) i podążania wirtualnymi śladami w przyszłości.

Dodatkowo, korzystanie z dwuetapowej weryfikacji i silnych haseł do kont bankowych, które cyklicznie powinniśmy zmieniać, zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa.

Regularne monitorowanie aktywności swojego konta bankowego to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa płatności kartą. Powiadomienia przychodzące na nasz telefon po każdej transakcji nie są uciążliwe w użytkowania telefonu, a dzięki takiemu narzędziu jesteśmy w stanie błyskawiczne reagować na podejrzane transakcje. Wtedy przy otrzymaniu powiadomienia w sytuacji w której nie wykonywaliśmy żadnej transakcji pozwoli szybko zablokować dostęp do konta i zredukować ewentualne szkody finansowe.

Bezpieczeństwo płatności kartą jest nieustannie rozwijane technologicznie. Płatności zbliżeniowe oraz aplikacje mobilne często korzystają z zaawansowanych protokołów szyfrowania, co utrudnia przechwycenie danych transakcyjnych. Jednakże w takich sytuacjach dochodzi do częstych aktualizacji oprogramowani. Ważne jest, aby korzystać z aktualnych wersji aplikacji i systemów operacyjnych, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczeń.

Wiedza na temat zagrożeń i środków bezpieczeństwa jest niezbędna dla ochrony przed oszustwami. Banki i instytucje finansowe często oferują programy edukacyjne dotyczące bezpiecznych praktyk korzystania z kart płatniczych jak i informują swoich klientów o potencjalnych zagrożeniach. Dlatego warto regularnie uczestniczyć w tego typu szkoleniach, czytać informacje, które otrzymujemy od naszego banku, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

W przypadku kiedy dojdzie do zdarzenia w którym dane z karty płatniczej zostaną ujawnione, zobaczymy nieautoryzowane transakcje, czy też zostanie ona zgubiona lub skradziona należy ją zastrzec.
Aby to zrobić należy skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, która wydała kartę. Numer centrum jest zapisany na odwrocie karty, otrzymujemy go także razem z przesyłką zawierającą kartę. Wiele banków posiada możliwość zastrzeżenia karty poprzez aplikacje mobilne.

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z infolinii 828 828 828, w której zostaniemy zapytani o bank, w którym posiadamy kartę, a następnie zostaniemy do niego przekierowani.

Podsumowując, korzystanie z kart płatniczych jest bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Świadomość, monitorowanie konta i korzystanie z aktualnych technologii, czy sprawdzanie czy powiadomienia zgadzają się z zleconą przez nas transakcją to kluczowe elementy, które pomagają utrzymać finanse w bezpieczeństwie w dzisiejszym dynamicznym świecie płatności.

Adwokat Kamil Loose