Zlot harcerski w hołdzie poległym we wrześniu 1939

Zlot harcerski upamiętniający bohaterów walk pod Tomaszowem we wrześniu 1939 roku zorganizowano w dniach 14-15 września 2024 roku.

Harcerze stoczyli bitwę o mundur w drużynach, po obiedzie patrole wyruszyły na trasę gry, gdzie jako punkty była wizyta na Posterunku Policji, Straży Pożarnej, cmentarzu wojennym, a także innych miejscach pamięci związanych z rocznicą Bitew pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 roku. Wieczorem przy wspólnym świeczowisku podsumowanomy grę oraz współzawodnictwo drużyn. To był także czas na prezentację zadania zlotowego. Podczas świeczowiska odbyło się także złożenie przyrzeczenia oraz zobowiązania Instruktorskiego.

Podziękowania składamy Starostwu Powiatowemu za ufundowanie nagród a Urzędowi Miasta za zasponsorowanie kiełbasek.

Zakończyliśmy udziałem we mszy świętej, której przewodniczył kapelan hufca ks. hm. Grzegorz Chabros. Następnie po mszy świętej harcerze udali się na Cmentarz Wojenny 1939 r., gdzie zapalone zostały znicze na grobach poległych w Bitwach pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 roku.

Zlot był hołdem oddanym wszystkim poległym we wrześniu 1939 roku. Nie możemy zapomnieć o bohaterskiej postawie walczących o wolność naszej Ojczyzny.

W zlocie wzięli udział harcerze oraz zuchy z Tomaszowa Lubelskiego, Majdanu Sopockiego, Jarczowa, Lubyczy Królewskiej, Janowa Lubelskiego oraz Białej.

mat. Hufiec ZHP Tomaszów Lubelski