Rusza nabór do XXV edycji konkursu „Ambasador Województwa Lubelskiego”

Do 5 stycznia 2024 roku można zgłaszać kandydatów do jubileuszowej XXV edycji konkursu Ambasador Województwa Lubelskiego za rok 2023. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest przez Województwo Lubelskie osobom, instytucjom i firmom, które w ciągu minionego roku wniosły szczególny wkład w promocję regionu w kraju i za granicą. Laureatów poznamy w I półroczu 2024 roku podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Województwo Lubelskie ma już 79 Ambasadorów. Ten tytuł przyznawany jest od 1999 roku w trzech kategoriach – osoba, instytucja i firma. Podstawowym kryterium wyboru laureatów jest przede wszystkim wnoszenie wkładu w promocję Województwa Lubelskiego. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są m.in.: Budka Suflera, Anna Dąbrowska, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak. Od kilku lat przyznawane są również tytuły Specjalnych Ambasadorów Województwa Lubelskiego, którymi zostały wyróżnione m.in. wybitne lubelskie sportsmenki reprezentujące region i Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio – Małgorzata Hołub-Kowalik, Malwina Kopron i Aleksandra Mirosław. Specjalnym Ambasadorem został też najwybitniejszy polski siatkarz i mistrz olimpijski Tomasz Wójtowicz.

Prawo zgłaszania kandydatur mają jednostki samorządu terytorialnego (rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze. Wniosek o przyznanie tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego powinien zawierać dane kandydata: imię i nazwisko bądź nazwę instytucji lub firmy, datę założenia (w przypadku firmy, instytucji) oraz szczegółowe uzasadnienie zgłaszanej kandydatury (udokumentowana charakterystyka osiągnięć, notka biograficzna). Wyróżnieni honorowym tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego za rok 2023 otrzymają pamiątkowe statuetki podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w I półroczu 2024 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Zgłoszenia kandydatur należy dokonać wyłącznie w formie elektronicznej (skan wraz z podpisem/pieczątką) oraz dodatkowo w wersji edytowalnej przesłać na adres: ambasador@lubelskie.pl. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 5 stycznia 2024 roku.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel.: (81) 44 16 798, (81) 44 16 785.

Wniosek do pobrania:

DOTYCHCZASOWI LAUREACI HONOROWEGO TYTUŁU „AMBASADOR WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO” 1999-2022

1999

• Prof. dr hab. Jerzy Kłoczowski – dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej,
  • Zespół Muzyczny „Budka Suflera”
  • Piłkarki Ręczne Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Montex Lublin” obecnie MKS Perła Lublin.

• Leszek Mądzik – dyrektor artystyczny Teatru Scena Plastyczna KUL,
  • prof. dr hab. Andrzej Kokowski – Dyrektor Instytutu Katedry Archeologicznej UMCS,
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
  • Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

• Prof. dr hab. Tomasz Trojanowski – Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii

SPSK 4 w Lublinie

• Muzeum Lubelskie w Lublinie
  • Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA w Bogdance

2002

• Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa
  • Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Słodowskiej obecnie Zespół Tańca Ludowego  UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego
  • „PERŁA” – Browary Lubelskie S.A.

• Zespół Pieśni i Tańca „JAWOR” Akademii Rolniczej w Lublinie
  • JMP Gospodarstwo Ogrodnicze – Maria i Jarosław Ptaszek obecnie JMP Flowers Ptaszek Sp. Jawna.
  • BIOWET PUŁAWY Spółka z o.o.

2004

• Zespół “Panoramy Lubelskiej” O/TVP w Lublinie obecnie Program Informacyjny TVP 3
  • Scholares Minores pro Music Antiqua – Dom Muzyki Kraczewice obecnie Dom Muzyki w Kraczewicach
  • Zakłady Azotowe Puławy S.A. obecnie Grupa Azoty Puławy

• JE Ks. prof. Józef Życiński
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta “Henryczki” z Bychawy
  • Spółdzielnia Pszczelarska “APIS”

• Jacek Bąk – były Kapitan Piłkarskiej Reprezentacji Polski
  • Kabaret “Ani Mru Mru”
  • ELDORADO S.A. obecnie EMPERIA Holding S.A.

• Ewa Dados
  • Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice”
  • Zakład Leczniczy ”Uzdrowisko Nałęczów” 2008

• Ojciec Filip Leszek Buczyński
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach
  • Nestle Waters Polska “Nałęczowianka” S.A. obecnie Nestle Polska S.A.

• Beata Kozidrak
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie KUL Jana Pawła II
  • WSK – PZL Świdnik S.A obecnie Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik S.A.

• Janusz Opryński
  • Instytut Nawozów Sztucznych Puławy obecnie Instytut Nowych Syntez Chemicznych
  • Black Red White

• o. Ludwik Marian Wiśniewski
  • Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin” S.A. obecnie Radio Lublin S.A.
  • Mostostal Puławy S.A. w Puławach

• Kazimierz Stanisław Leszczyński
  • Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej
  • SIGMA S.A.