Rajd rowerowy Tour de Lubelskie [FOTO]

W niedzielę, 10 lipca 2022 roku zorganizowano rajd rowerowy „Tour de Lubelskie po Powiecie Tomaszowskim”, którzy przyciągnął ponad stu cyklistów z dwóch województw; lubelskiego i podkarpackiego.

Rowerzyści wystartowali sprzed I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim i przemierzyli malownicze zakątki nie tylko powiatu tomaszowskiego. Trasa była poprowadzona przez takie miejscowości jak: Rabinówka, Podlesina, Maziły, Łosiniec, Susiec, Oseredek, Hamernię, Józefów, Ulów. Po drodze mieli możliwość zwiedzić osobliwości Roztocza, min. podziwiali kamieniołom w Nowinach (gmina Susiec), jedyne w województwie lubelskim Muzeum Pożarnictwa w Oseredku (gmina Susiec) czy rynek w Józefowie.

Regionalne jadło na trasie dla rowerzystów przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Oseredka „Perełki Roztoczańskie”.

W Hamerni cykliści podzielili się na dwie grupy, ponieważ trasa rajdu obejmowała dwa warianty; dla mniej i bardziej wprawionych rowerzystów. Ci zaawansowani pojechali singletrackiem, który mierzy 8 kilometrów i poprowadzony jest przez dukty leśne.

Na mecie rajdu skorzystać można było z lekcji przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przewodnikiem na całej trasie rajdu był Krzysztof Malec. W rajdzie udział wziął między innymi Jarosław Korzeń – Wicestarosta.

To niezwykłe wydarzenie przygotowano w ramach międzynarodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Profesjonalni kolarze przejadą przez teren powiatu już 31 lipca.

W trakcie wydarzenia materiały promocyjne województwa lubelskiego prezentowali pracownicy Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL.

Sponsorem głównym rajdu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Głównym organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Nowoczesność i Tradycja, współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim.

Jednostki współpracujące: Placówka Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej, Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Lubelskim,  Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Lubelskim, jednostki OSP z gmin: Tomaszów Lubelski, Susiec; Koło Gospodyń Wiejskich w Oseredku, Serwis rowerowy Pracownia Rowerowa z Tomaszowa Lubelskiego, Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.

Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”.

fot. Magdalena Tereszczuk/Aneta Pisarczyk