Powiat Tomaszowski, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim

Otwarcie ścieżki edukacyjno-historycznej

14 sierpnia 2022 roku obfitował w wiele wydarzeń których współorganizatorem był Powiat Tomaszowski.

Na terenie I LO w Tomaszowie Lubelskim odbył się konkurs kulinarny KGW, piknik historyczny oraz otwarta została piesza ścieżka edukacyjno historyczna.

Zaplanowane na ten dzień wydarzenia rozpoczęte zostały otwarciem pieszej ścieżki edukacyjno-historycznej pn. „Szlakiem Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego we współpracy z Muzeum Regionalne im. Janusza Petera zrealizowali projekt pn. Piesza ścieżka edukacyjno-historyczna „Szlakiem Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Zadanie finansowane ze środków Województwa Lubelskie.

W ramach zadania postawiono 6 tablic edukacyjno-historycznych, które przedstawiają historię pobytu Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim. Tablice zlokalizowane zostały:

Tablica 1 – przy Łuku Zwycięstwa, który upamiętnia 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej – ul. Wyspiańskiego – rozpoczęcie trasy.

Tablica 2 – przy Siwej Dolinie,

Tablica 3 – przy dawnych Koszarach (ul. Rybickiego),

Tablica 4 – przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego,

Tablica 5 – przy domu Paluszyńskich (ul. Piłsudskiego),

Tablica 6 – skrzyżowanie ul. Lwowskiej z ul. Żeromskiego i Żwirki Wigury.

Utworzona ścieżka edukacyjna jest dopełnieniem działań Stowarzyszenia uczczenia pamięci o Józefie Piłsudskim, dlatego początek ścieżki zlokalizowany jest przy Łuku Zwycięstwa, który dzięki staraniom Stowarzyszenia powstał w tym miejscu.

Następnie rozpoczęła się VII edycji konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Był to I etap konkursu do którego zgłoszenie przysłało 14 KGW z terenu powiatu tomaszowskiego.

Ostatnim punktem w ramach zaplanowanego programu był piknik historyczny na którym można było dowiedzieć się jak wyglądało życie na wsi na początku XX wieku, posmakować potraw z okresu międzywojennego, wejść do obozu jazdy konnej i bolszewików oraz obejrzeć potyczki polsko-bolszewickie. Zakończeniem wydarzeń był koncert – Jana Pietrzaka i Przyjaciół.

Wszystkie wydarzenia odbyły się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie oraz grupami rekonstrukcyjnym z terenu powiatu tomaszowskiego: Moje Nowosiółki, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Ochrony Pogranicza, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą współpracę.

Skip to content