Nadbużański Oddział Straży Granicznej ma 31 lat

20 maja 2022 roku w Chełmie odbyły się obchody 31. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczyli: Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, obok towarzyszących mu funkcjonariuszy NOSG, Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa, a także służb mundurowych.

Starostę Tomaszowskiego Henryka Karwana reprezentował Dariusz Czop – Sekretarz Powiatu.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Świętego Kazimierza w Chełmie. Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Święta SG, był uroczysty apel na placu w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie, podczas którego nastąpiło wręczenie odznaczeń, wyróżnień i aktów mianowań na wyższe stopnie.W Nadbużańskim Oddziale SG na wyższy stopień służbowy awansowało łącznie:

– 22 funkcjonariuszy w korpusie oficerów,

– 164 funkcjonariuszy w korpusie chorążych,

– 186 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 18 osób, Medalem za długoletnią służbę – 24 osoby, Odznaką Straży Granicznej – 25 osób oraz Odznaką Okolicznościową – Medalem Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej – 77 osób.

Odznaką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odznaczeni zostali: Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski oraz dr Ilona Skibińska-Fabrowska – Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie.Uroczystości zakończyły się defiladą pododdziałów z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej oraz pokazem sprzętu służbowego Straży Granicznej.

Z okazji jubileuszu, Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „30. rocznica powołania Straży Granicznej”. Monety te podczas uroczystości zaprezentowała Pani dr Ilona Skibińska-Fabrowska – Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie, która później wręczyła je Komendantowi NOSG oraz wyróżnionym funkcjonariuszom.

mat. www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl