• Wpisy

Inscenizacja historyczna “Miłość bez jutra. Pamięci Żołnierza Wyklętego – Jana Leonowicza „Burty”

3 marca 2024 roku w Tomaszowskim Domu Kultury odbyła się inscenizacja historyczna “Miłość bez jutra. Pamięci Żołnierza Wyklętego – Jana Leonowicza „Burty”. To wydarzenie poświęcone lokalnemu bohaterowi, który po zakończeniu II wojny światowej odmówił akceptacji komunistycznego reżimu w Polsce i prowadził zbrojną walkę o niepodległość oraz prawa obywatelskie. Jan Leonowicz, znany pod pseudonimem „Burta”, stał się symbolem determinacji i patriotyzmu.

Widowisko nie tylko stanowiło doskonałą formę upamiętnienia tej niezłomnej postaci, ale również miało na celu pogłębienie świadomości historycznej mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Poprzez rekonstrukcję wydarzeń z dnia 9 lutego 1951 roku, kiedy to Jan Leonowicz poległ w zasadzce zorganizowanej przez grupę operacyjną UBP, lokalne grupy rekonstrukcyjne przybliżyły widzom dramatyczne wydarzenia tamtych czasów.

To nie tylko akt upamiętnienia bohatera, ale również ważne wydarzenie edukacyjne, które ukazało młodszym pokoleniom wagę wolności, patriotyzmu i odwagi. Inscenizacja ta była także doskonałą okazją do propagowania tych wartości wśród społeczności lokalnej.

Nie można zapomnieć o wsparciu finansowym wydarzenia, dzięki któremu Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego mogło je zorganizować na odpowiednio wysokim poziomie. Partnerem wydarzenia była Fundacja PKO Banku Polskiego. Przedsięwzięcie współfinansowane było również przez Województwo Lubelskie.

tekst: Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego/fot. Tomaszowski Dom Kultury