II Rajd Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

II Rajd Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego wystartował w sobotę, 28 maja 2022 roku spod I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim.

W rajdzie udział wzięło 150 osób, najstarszym uczestnikiem rajdu był pan Marian urodzony w 1944 roku.

Ponad 70-cio kilometrowa trasa wiodła po malowniczych terenach Powiatu Tomaszowskiego, w szczególności po miejscach związanych z pobytem Marszałka Józefa Piłsudskim na Ziemi Tomaszowskiego lub miejscach upamiętniających jego osobę.

Uczestnicy przejechali między innym przez Jarczów (kopiec Marszałka), Nedeżów (popiersie Marszałka), Podhorce (szkoła im. Marszałka Józefa Piłsudskiego), Zawadki (miejsce Pamięci Marszałka), Tomaszów Lubelski (Łuk Zwycięstwa).

Głównym organizatorem rajdu był Powiat Tomaszowski, współorganizatorem Stowarzyszenie “Nowoczesność i Tradycja”, partnerami: Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”, Stowarzyszenie RCM „Robim Co Możem”, Stowarzyszenie Pamięci I Pułku Piechoty KOP, Serwis Rowerowy Ale Jazda.

Instytucje współpracujące: Placówka Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej, Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Lubelskim, Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Lubelskim, Jednostki OSP z gmin: Tomaszów Lubelski, Jarczów, Rachanie, Tarnawatka, Susiec, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tomaszowskiego.

Cele rajdu: upamiętnienie miejsc pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Tomaszowskiej, promocja turystycznych szlaków rowerowych i pieszych powiatu tomaszowskiego, popularyzacja turystyki rowerowej jako aktywnej formy wypoczynku, integracja społeczności lokalnych, turystów, organizacji pozarządowych, poznanie i promocja walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych powiatu tomaszowskiego, promocja Powiatu Tomaszowskiego, Roztocza i Grzędy Sokalskiej.