„Cud nad Wisłą – Ważna lekcja historii”

14 sierpnia 2022 roku na boisku przy I LO w Tomaszowie Lubelskim odbył się piknik historyczny pn. „Cud nad Wisłą – Ważna lekcja historii”.

Organizatorem pikniku było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, które realizuje projekt pod tym samym tytułem. Współfinansowanie projektu pochodzi z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Niepodległa.

Projekt pn. „Cud nad Wisłą – ważna lekcja historii ” powstał w poczuciu odpowiedzialności za kultywowanie pamięci o wydarzeniach związanych z 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Bitwa ta, stoczona w sierpniu 1920 r. przeszła do historii jako “Cud nad Wisłą” uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. W ramach zaplanowanego programu widzowie mogli dowiedzieć się jak wyglądało życie na wsi na początku XX wieku, posmakować potraw z okresu międzywojennego, wejść do obozu jazdy konnej i bolszewików oraz obejrzeć potyczki polsko-bolszewickie. Wykład wygłosił dra Robert Derewenda – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.Piknik zakończył się koncertem niezwykłego gościa – Jana Pietrzaka i Przyjaciół.

Partnerami pikniku historycznego byli: Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Ochrony Pogranicza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Nad rzetelnością opisów historycznych czuwali pracownicy Muzeum Regionalnego im. dr Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.